Lewa, wspomnienie prawej

Data premiery: wrzesień 2003 | Wydawnictwo: W.A.B.

Lewa, wspomnienie prawej. Dziennik choroby Krystyny Kofty – znanej pisarki i publicystki – zajmuje szczególne miejsce wśród wszystkich jej dotychczasowych książek. To zapis jednego z najbardziej dramatycznych, a zarazem najbardziej intymnych doświadczeń, jakie mogą spotkać kobietę – walki z rakiem piersi. 

Zapis ten ujęty jest w formę swobodnego osobistego dziennika, obejmującego jeden rok z życia pisarki, przeplatanego fragmentami listów od przyjaciół i czytelników, urywkami felietonów. Widzimy więc bardzo dokładnie, jak spokojny rytm pogodnego dotychczas życia, wypełnionego twórczością, obowiązkami rodzinnymi, urokami życia towarzyskiego – życiem po prostu, załamuje się nagle wraz z bezlitosną diagnozą. Nie na długo jednak – dziennik Krystyny Kofty to przede wszystkim zapis pełnej determinacji walki, w której nie można pozwolić sobie na słabość, zwolnić się z dotychczasowych obowiązków. Autorka nie rezygnuje więc ani z pisania, ani ze spotkań, ani przede wszystkim z uważnej obserwacji bieżących wydarzeń kulturalnych, społecznych i politycznych. W jej dzienniku jest miejsce również na (często ironiczne) spostrzeżenia o wschodzących i zachodzących gwiazdach polskiego życia publicznego, a także wnikliwą diagnozę naszej rzeczywistości. 

Oczywiście, zmagania z chorobą to zadanie niezwykle trudne – inwazja dotyczy nie tylko ciała, ale i psychiki. Śmiertelnie groźna choroba to czas ogromnej – mimo wsparcia bliskich – samotności, skupienia na sobie, ale i obnażenia przed sobą samym, czas podsumowań i ocen, obliczania zysków i strat, gromadzenia – uczuć, wyzwań, marzeń, wspomnień, przyjaciół, książek – które dodają energii, dla których warto przetrwać. 

Lewa, wspomnienie prawej to fascynujący, przejmujący, ale i pełen humoru i autoironii zapis osobistego doświadczenia, historia wytrwałej – i zakończonej sukcesem – walki z chorobą, a jednocześnie portret dojrzałej kobiety i pisarki, uczącej się na nowo – przez cierpienie, rozpacz i gniew, cierpliwość i determinację, radość i zachwyt – że warto żyć.

Lewa, wspomnienie prawej